Gdy wyniknie szkoda można starać się o zadośćuczynienie | Trochę prawnie

W życiu bywają różne sytuacje. Te lepsze jak i gorsze. Jesteśmy szczęśliwi gdy wszystko się udaje, ale...bywają takie zdarzenia, które przyprawiają nie tylko o przysłowiowy ból głowy.

Jako kierowca muszę zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje, moich pasażerów, ale także innych kierowców, rowerzystów czy pieszych. Nie będę się tu za bardzo rozpisywać bo już nie raz spotkałam się z totalną głupotą innych na drodze: czy to przez brak jakiegokolwiek oświetlenia rowerzysty nocą na trasach pomiędzy wioskami i jeszcze ciemne ubranie (i ten strach na chwilę przed ominięciem "przeszkody"), wyskakujący znikąd piesi czy choćby wyprzedzający kierowcy pod górkę. Nie jestem idealnym kierowcą i nie uważam się za nie wiadomo kogo na drodze, ale swój rozum mam i wiem czego nie mogę robić na drodze. Zdarzają mi się jakieś drobne wpadki, ale w końcu jestem tylko człowiekiem.

Co jednak gdyby doszło do wypadku? I to niekoniecznie z mojej winy - jest wielu kierowców którzy mają za nic przepisy i bezpieczeństwo innych. 

Jako kierowca muszę mieć wykupione ważne OC (tyczy się to zwłaszcza naszego kraju). I gdy z jakichś powodów dochodzi do wypadku z konta sprawy wypłacane jest odszkodowanie na rzecz ofiary. To jak już to wygląda w rzeczywistości bywa różnie - dużo zależy od samego wypadku, czy była policja etc. Wtedy ofiara ubiega się o odszkodowanie by móc naprawić swój pojazd.

Ale...wypadek to nie tylko szkoda na rzeczy martwej, w tym przypadku samochodu czy motocyklu. Co z nami? Przecież wypadek potrafi zostawić blizny na naszym umyśle co jest gorsze do uleczenia niż blizny na ciele. Mało kto wie, że można w takim przypadku wystąpić o zadośćuczynienie. Co ważne gdy sprawca nie miał ważnego OC bądź też nie jest jasne kto tak naprawdę był sprawcą (np. uciekł z miejsca wypadku) również możemy próbować wystąpić o zadośćuczynienie - taką szkodę zgłaszamy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Więcej możecie dowiedzieć się tutaj.


________________________________________
Wpis sponsorowany zgodny z etyką blogvertisingu.

Komentarze

 1. Hej, warto wiedzieć. Ja mam tylko takie pytanko, bo z linków przerzuca na instagrama, tak powinno być? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie to jakiś chochlik. Już poprawione ;)

   Usuń
  2. Czasem się takie wkradają :D Kliknięte w nowe linki :D

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy wpis, nie miałam pojęcia, że tak można :P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @iliz_beauty

Copyright © iliz